Jakou má fotovolaika na rodinném domě návratnost?

19.2.2021

Podle posledních statistik zájem o fotovoltaické elektrárny roste. Pomyslný boom zažily solární panely hlavně vloni, což bylo velké překvapení. Nikdo netušil, že zájem v době panujícího koronaviru, kdy lidé schraňují veškeré peníze, bude tak obrovský. A přesto se tak stalo. V souvislosti s tímto úsporným opatřením se však nabízí otázka, a sice jaká je jeho návratnost?

Sice je skvělé, že se jedná o opatření snižující energetickou náročnost rodinného domu, ale za jak dlouho můžeme očekávat, že se prvotní nemalá investice navrátí?

Jaká je návratnost fotovoltaiky?

Nelze přesně říct, jakou návratnost má fotovoltaická elektrárna. Každého totiž stojí jinou sumu. Je logické, že v případě využití dotace z dotačního programu Nová zelená úsporám bude pořizovací cena nižší (snížit se může až o polovinu způsobilých nákladů).

I když existují kalkulačky nebo vzorce, na základě kterých je možné zjistit, jak dlouhá návratnost je ve vašem případě, řekněme, že svoji pořizovací cenu solární panely vrátí nejdříve za šest, sedm let. Někteří výrobci uvádí 6-20 let, ovšem v praxi se návratnost eviduje už během zmiňované doby.

Nemusíte se obávat, že by vám za tuto dobu solární panely vypověděly svou službu. Výrobci slibují daleko delší životnost rovnající se až několika desítkám let.

Nejen na ohřev vody

Fotovoltaické panely se na střechách rodinných domů objevují stále častěji. Jak již bylo zmíněno, zejména loňský rok se toto úsporné zařízení radovalo z enormní popularity. V domácnosti najdou řadu využití, nejčastěji se však vytvořená sluneční energie používá na ohřev vody v bojleru.

Podle odborníků má sluneční energie doslova zářivou budoucnost. Už nyní se aktivně pracuje na tom, abychom žili ekologičtěji, což začíná být postupně uzákoněno. Jelikož lze nyní na fotovoltaické panely získat nemalou dotaci, nač nad nimi dlouho váhat?

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky