Fotovoltaika

Fotovoltaiská elektrárna

Fotovoltaické elektrárny nejsou dnes nic neobvyklého. Je to jedna z možností, jak se stát méně závislým na energetických společnostech, které neustále zvyšují svou cenu za dodávané teplo a elektřinu. Navíc je to opět jeden ze způsobů, jak prospět životnímu prostředí, které je prakticky neustále znečišťováno. Pokud jste se rozhodli i vy do fotovoltaické elektrárny investovat, neprohloupíte. S investicí do solárních panelů se výrazně sníží energetická náročnost rodinného domu, navíc se investice vrátí do osmi až deseti let, poté na tom začnete vydělávat. Pokud si navíc požádáte o dotaci, nebude pořizovací cena fotovoltaiky ani tak bolestivá, jak se na první pohled jeví.

Zajišťujeme fotovoltaické elektrárny od poradenství s výběrem, přes realizaci až po vyřízení dotace na fotovoltaiku. Začněte tedy využívat i vy sluneční záření ve svůj prospěch a ulevte tak planetě i rodinnému rozpočtu. Aby došlo ke znatelné úspoře energií, při stavbě solární elektrárny zvolte správné místo, polohu a sklon.

Cena fotovoltaiky a návratnost investice

Fotovoltaické elektrárny nejsou levnou záležitostí, na druhou stranu je to investice do budoucna, která později bude vynášet. Co se týče jejich pořizovací ceny, na ní má vliv hned několik faktorů. Samozřejmě to záleží na dodavateli a jeho ceně, také záleží na instalovaném výkonu nebo na tom, kam směřují přebytky solární energie (jestli na ohřev vody nebo jestli putuje do bateriového úložiště). A samozřejmě vliv má i to, jestli požádáte nebo nepožádáte o dotaci z programu Nová zelená úsporám. Pokud ano, fotovoltaické panely je možné pořídit už za 60 tisíc korun.

Co se týče návratnosti této investice, ta se odhaduje na zhruba osm, deset až dvacet let. Poté začíná domácí elektrárna vydělávat. Doba návratnosti se však odvíjí od velikosti a typu fotovoltaické elektrárny.

Jaké jsou výhody fotovoltaické (solární) elektrárny?

Tou největší výhodou fotovoltaických elektráren je především úspora energií. Pokud je vaše domácnost vyplněná běžnými spotřebiči, stanete se rázem naprosto soběstačnými od léta až do podzimu, aniž byste jakkoli škodili životnímu prostředí kolem vás. Čili ekologičnost - to je další výhoda fotovoltaiky. Při výrobě sluneční energie nedochází k žádnému znečišťování ovzduší jako tomu je při výrobě klasické elektrické energie.

K dalším výhodám patří i to, že je možné získat na solární elektrárnu dotaci. Ta může být ve výši až 150 tisíc korun, záleží na výkonu, velikosti a typu fotovoltaické elektrárny.

Vyřizujeme dotaci na fotovoltaické (solární) elektrárny

Jak již bylo zmíněno, v současné době je možné požádat o dotaci na fotovoltaiku, se kterou ostatně rádi pomůžeme. Ta se může dotknout dokonce 150 tisíc korun, a to konkrétně u fotovoltaických elektráren, které mají bateriové úložiště. U elektráren s přebytky vody pak lze získat taktéž velkou dotaci, a to až ve výši 60 tisíc korun. Finanční příspěvek z programu Nová zelená úsporám však může být maximálně ve výši padesáti procent uznatelných nákladů.

Je také třeba dodat, že některé kraje mají desetiprocentní zvýhodnění. Jedná se konkrétně o kraj Moravskoslezský, o kraj Ústecký a také o Karlovarský kraj.

Jaké jsou nejčastější dotazy ohledně fotovoltaiky?

Pro koho fotovoltaická elektrárna určená?
Fotovoltaická elektrárna je určená pro kohokoli, kdo chce snížit energetickou náročnost svého domu, tím prospět planetě a ulevit zároveň své peněžence.

Kolik fotovoltaická elektrárna stojí?
Cena fotovoltaiky závisí na mnoha faktorech. Vliv má samozřejmě dodavatel solárních panelů, také instalovaný výkon fotovoltaické elektrárny, nesmíme opomenout ani to, kam budou směřovat přebytky (jestli do bateriového úložiště nebo na ohřev teplé vody). Fotovoltaickou elektrárnu je možné pořídit i za 60 tisíc korun, pokud získáte dotaci.

Je rozdíl mezi fotovoltaikou a solární elektrárnou?
Ne. Fotovoltaická elektrárna rovná se solární elektrárna. Je to jen jiné označení. Setkat se dokonce můžete i s označením "sluneční elektrárna".

Bude mi sluneční elektřina stačit pro vlastní spotřebu?
To se odvíjí od toho, jakým stylem žijete a jaké spotřebiče máte. Pokud máte jen obvyklé spotřebiče, během jara, léta a podzimu budete naprosto soběstačnými.

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky