13.1.2021
Pokud bychom se podívali na loňské statistiky, řekneme, že byl dotační program Nová zelená úsporám poměrně úspěšný, respektive že má tento projekt, za kterým stojí Ministerstvo životního prostředí České republiky, za sebou úspěšný rok. Jenom během loňského roku se schválilo několik desítek tisíc žádostí, proplaceno bylo rovnou několik miliard korun. Největší zájem o dotace byl především v období mezi březnem a dubnem čili při prvním nastolení karantény. Zejména v té době braly Češi program doslova útokem.
V souvislosti s tímto zjištěním se nabízí otázka, co stojí za takovým zájmem o dotace. Přece jenom do té doby popularita nebyla tak obrovská. Možná za to mohla karanténa a to, že lidé v rámci svých volných dní doma nevěděli, co dělat, proto se pustili do dlouho odkládaných rekonstrukcí. Možná za tím stojí i stabilita celého programu. Přece jenom program běží stabilně po dobu dlouhých šesti let. Během loňského roku byly navíc podmínky vstřícnější a celá administrativa zase o chlup jednodušší.
Navíc došlo v rámci programu k podpoře širšího množství zařízení a opatření. Kromě rekuperací se udělovaly dotace také na novostavby jako takové, výměnu oken, zateplení, také na fotovoltaiku a jiné součásti ekologického, moderního a úsporného bydlení.
Z průzkumů také vyplývá, že hlavním lákadlem dotačního programu byla také slibovaná úspora. I když se na návratnost pár let bude muset počkat, díky dotaci byla pořizovací cena úsporného produktu o velkou částku menší. A když se k tomu spojí slibovaná úspora sahající do několika tisíc, ne-li desítek tisíc korun ročně, na to už Češi zkrátka slyší. Zejména pak ti, kteří v minulosti protopili miliony nebo kteří museli v minulosti doplácet na energiích nemalé částky peněz.