16.12.2020
Tepelné čerpadlo vám může ušetřit až polovinu nákladů za plyn nebo elektřinu. Jeho obsluha je navíc poměrně jednoduchá. Na jakém principu funguje a vyplatí se vám jeho instalace?
Technologie tepelného čerpadla se v Česku dostala do povědomí během posledních dvaceti let. Málokdo ví, že byla objevena už kolem roku 1860. Princip tepelného čerpadla můžeme srovnat s fungováním chladničky, která odebírá teplo zevnitř a zadní mřížkou ho vypouští ven. Tepelné čerpadlo odebírá teplo z venkovního prostředí a předává ho do vytápěného objektu. Teplo se čerpá z venkovního vzduchu, vody nebo země.
Typ čerpadla rozdělujeme podle toho, z jakého zdroje teplo odebírají a jakému ho předávají.
Doma topíte buď teplou vodou v radiátorech, anebo teplým vzduchem, který dodávají ventilátory.
Je to v podstatě cyklicky pracující tepelný stroj, kde celý proces probíhá v uzavřeném okruhu a který se neustále opakuje. Odpařovaná látka (teplonosné médium) odebírá teplo ze zdroje, následně kondenzuje a předává naakumulované teplo. Jde tedy o "přenašeče" tepla, který proudí ke zdroji tepla (podzemní voda, vzduch, velký objem půdy).
V místě, kde chceme získávat teplo snížíme tlak média (pomocí expanzního ventilu), teplota vypařování média klesne pod teplotu zdroje energie a médium se vypaří. Během vypařování médium odebírá teplo z okolí a zároveň ho akumuluje. Poté je médium v plynném stavu vedeno do místa, kde chceme energii použít (např. akumulační zásobník vody).
Zde náhle zvýšíme tlak (pomocí kompresoru). Teplota kondenzace média vzroste nad teplotu v zásobníku vody a médium začne kondenzovat. Přitom přejde teplo naakumulované v médiu do zásobníku vody. Tímto způsobem tedy ohříváme vodu, kterou pak rozvádíme např. do radiátorů. Po kondenzaci se vrátí médium do původního stavu a cyklus se opakuje.