10.5.2020
Rekuperační jednotky jsou v posledních letech opravdu oblíbené. Je to především tím, že je možné na ně získat dotaci, čímž se rapidně snižuje jejich pořizovací cena. Dotaci je možné získat z programu Nová zelená úsporám, a to proto, že jsou rekuperační jednotky úsporným opatřením, které rapidně snižuje energetickou náročnost rodinného domu. Jedná se vlastně o řízené větrání, kdy do domácnosti bez nutnosti větrat připlouvá venkovní čerstvý a (díky rekuperační jednotce) i čistý vzduch.
Většina lidí se předtím, než si rekuperační jednotku pořídí, ptá na to, jak vlastně rekuperační jednotka funguje. I když její princip už byl krapet nastíněn, pojďme si její fungování ještě více přiblížit.
Rekuperace funguje na naprosto jednoduchém principu, a sice kdy teplo se předává čerstvému vzduchu skrze rekuperační výměníku. Dochází k výměně vydýchaného vzduchu s čerstvým venkovním vzduchem, navíc se venkovní vzduch vyčistí a do interiéru tak vejde bez prachu, pylu, virů a jiných alergenů či bakterií. Zkrátka a dobře se z domácnosti vyžene znečištěný vzduch a skrze rekuperační jednotku propluje do interiéru vzduch čistý venkovní, a to bez klasického větrání, při kterém do domácnosti putuje jen hluk zvenčí.
Na rekuperaci se nevyplácí šetřit, ostatně to platí i v případě dalších úsporných opatření, jako jsou třeba tepelná čerpadla. V praxi to u rekuperace vypadá tak, že pokud budete investovat do levnějších modelů, budete se muset smířit s drobným hlukem motoru ventilátoru. Pokud však investujete do dražších a kvalitnějších rekuperací, ty jsou konstruovány tak, aby žádný hluk neunikal ven.
Rekuperační jednotky se vyplatí v domácnosti mít celoročně. Během léta totiž zabraňují přehřívání v domácnosti, v zimě zase udržují doma potřebné teplo. Dalo by se říct, že jsou v tomto ohledu multifunkční.