Rekuperace: bydlení bez nadbytečné vlhkosti a plísně

28.6.2021

Kdekoli se lidé zdržují v uzavřených místnostech, dochází ke zvyšování vlhkosti. Už jen dýcháním zvyšujeme vlhkost, proto je všechny prostory nutné větrat. Obvykle se to provádí otevřením oken nebo dveří, čímž ale ztrácíme také teplo. Vhodným řešením se tak jeví rekuperace čili řízené větrání domácností. Výsledkem je udržování vlhkosti na optimální úrovni a tím i kontrola vzniku plísní. A plísně, jak víme, mohou nepříznivě ovlivnit lidské zdraví.

Výhody rekuperace

Rekuperace zajišťuje energeticky úsporné větrání, při kterém nedochází ke ztrátě tepla. To je žádoucí jednak pro naši peněženku, jednak také pro životní prostředí (šetříme energii). Pomocí rekuperace totiž dochází k větrání za použití vzduchu, který je jen o něco málo chladnější, než je současná pokojová teplota. A navíc: rekuperace nejen pomáhá jako prevence proti plísni, funguje také jako řešení tohoto problému.

Rekuperace vhodná v každém ročním období

Větrat bychom měli v každém ročním období, bez ohledu na počasí. S rekuperací v zimě nepřicházíte o teplo, na jaře, v létě či na podzim zase do svého domova nepouštíte hmyz ani hluk či pach zvenčí. Součástí rekuperační jednotky jsou filtry, které zajišťují, že se do vašeho domovu nedostane ani prach či jiné nečistoty zvenku. Kromě toho se odpadní teplo může zpětně využívat k ohřevu vody či vytápění, čímž šetříte náklady.

Cena rekuperace

Cena rekuperace se pohybuje v různých hladinách. Od 27 do 170 tisíců. Cena se hodně odvíjí od toho, o jaký typ rekuperace jde. A typ rekuperace volíte podle druhu stavby – může jít o dřevostavbu nebo i o cihlovou stavbu, rekuperaci můžete instalovat do novostavby nebo jako součást rekonstrukce. V každém případě je dobré poradit se s odborníky, kteří mají již mnohé zkušenosti, a tak vědí nejlépe, jaký typ rekuperace se bude hodit právě pro vaši budovu.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky