Dotace

V současné době je možné požádat o dotaci, a to jak o dotaci na zateplení domu, tak o dotaci na fotovoltaiku, na rekuperaci nebo o dotaci na tepelné čerpadlo. Lze to díky programu Nová zelená úsporám. Obraťte se na nás a zajistíme vám dotaci, která výrazně sníží pořizovací cenu úsporného opatření, jež sníží energetickou náročnost vašeho domu, což následně ocení jak vaše peněženka, tak i planeta a životní prostředí, kterému je výrobou elektrické energie ubližováno.

O programu Nová zelená úsporám

Co je to dotační program Nová zelená úsporám? Jedná se o přímou podporu formou jednorázového finančního příspěvku, který se uděluje a stanovuje na základě pravidel programu. Za programem stojí Ministerstvo životního prostředí, ostatně program spravuje Státní fond životního prostředí. Peníze putují ze státního rozpočtu ČR. Více o NZU najdete zde: www.novazelenausporam.cz

V současné době probíhá už několikátá výzva, během které mohou žadatelé požádat o dotaci na úsporná opatření čili na opatření, která nějakým způsobem snížila či sníží energetickou náročnost rodinného domu. O dotace je možné požádat do konce roku 2021.
Kdo může požádat o dotace? Prakticky všichni, kteří nejsou zatíženi exekucí nebo jiným závazkem vůči státu (hypotéka se do závazků nepočítá). Požádat tak mohou majitelé nebo spoluvlastníci rodinných domů či stavaři.

Dotace na tepelné čerpadlo

Stejně jako fotovoltaika nebo rekuperace, je i tepelné čerpadlo možností, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. I v tomto případě lze tedy požádat o dotaci ze zmiňovaného programu Nová zelená úsporám, který nabízí finanční příspěvky prakticky každému, kdo chce zavést úsporné opatření do svého domu. Dotace na tepelné čerpadlo mohou dosáhnout i na 100 tisíc korun, což je opravdu znatelná suma, která výrazně snižuje pořizovací cenu tepelného čerpadla. Výše dotace se však odvíjí od několika faktorů.

Dotace na fotovoltaiku

Dotaci lze samozřejmě získat i na fotovoltaiku, a to opět v nemalé výši. Solární panely nejsou zrovna levnou záležitostí, je to však investice do budoucna, kterou díky dotaci lze nyní koupit za nižší pořizovací cenu než kdy dřív. Dotace na solární panely může dosáhnout až 150 tisíc korun. Takto vysoká dotace se uděluje zejména na fotovoltaiku, která má bateriové úložiště. Na fotovoltaické elektrárny s přebytky vody se získává menší, leč taktéž vysoká dotace, a to dotace až 60 tisíc korun. I v tomto případě platí, že finanční příspěvek může být maximálně ve výši padesáti procent uznatelných nákladů.

Dotace na rekuperaci

Zajišťujeme dotaci na rekuperace z dotačního programu Nová zelená úsporám, za kterým stojí Ministerstvo životního prostředí ČR a který spravuje Státní fond České republiky. Výše finančního příspěvku se může dostat až na 100 tisíc korun, pakliže se jedná o dotaci na rekuperaci do stávajícího domu. Částka v případě rekuperací do domu zcela nového se může vyšplhat ještě výš, obecně však platí, že lze získat dotaci v hodnotě až 50% celkových způsobilých výdajů.

Dotace na kotel

Dotace na kotel nebo také kotlíkové dotace jsou určené na výměnu starých neekologických kotlů, které spadají do první a druhé emisní třídy na tuhá paliva. Vyměnit si lze staré neekologické kotle za úspornější systémy vytápění. Jelikož jsou náhradníci neekologických kotlů vlastně ekologičtí, uděluje se dotace z programu Nová zelená úsporám, který podporuje prakticky všechny, kteří chtějí snížit energetickou náročnost svého domu.

Dotace na kotel jsou skvělou příležitostí, jak snížit pořizovací cenu nového zařízení. Zanedlouho se stanou neekologické kotle nelegálními, stejně si tedy lidé budou muset kotle koupit. Nyní je mohou koupit výhodněji.

Dotace na výměnu oken

Přemýšlíte nad výměnou oken? Zjistili jste, že skrze okna táhne? Máte možnost získat dotaci na výměnu oken, která rapidně sníží jejich pořizovací cenu. Státní program Nová zelená úsporám umožňuje získat dotace i na výměnu oken, ale je nutné dokázat, že došlo při jejich výměně k úspoře energie. Čím vyšší úspora se získá výměnou oken, tím vyšší dotaci může žadatel získat.

Výměna oken nemusí být prováděna současně s kompletním zateplováním stěn, střechy nebo podlahy a stropu. Pokud však zároveň dojde i k zateplení domu nebo jen k dílčímu opatření, jako je zateplení stropu nebo podlahy, je šance na získání dotace vyšší.

Dotace na zateplení domu

Dotační program Nová zelená úsporám podporuje celou řadu oblastí. Kromě dotací na fotovoltaiku nebo na rekuperaci jsou nabízeny také dotace na zateplení domu, které mohou nejvýše dosáhnout 550 tisíc korun. Platí však zároveň to, že lze získat maximálně 50% celkových způsobilých výdajů, maximálně se může jednat o zmiňovanou částku 550 tisíc korun.

Při zateplení rodinného domu platí, že čím více úsporných opatření se provede, tím vyšší částku může žadatel získat. Zateplit lze obvodové stěny, lze vyměnit okna a dveře, zateplit střechu či podlahu.

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky