Co je to rekuperace a jak může vaší domácnosti pomoci ušetřit?

10.3.2021

Pojem rekuperace obecně označuje zpětné získávání energie a používá se v mnoha technologiích. V domácnosti jde ovšem o rekuperaci při větrání. Tzv. rekuperační jednotka vám totiž může ušetřit spoustu zbytečných výdajů, a navíc šetří také životní prostředí.

Dejte sbohem nákladnému větrání

Běžné větrání, kdy otevřeme dveře a okna dokořán na určitý čas, odvádí spoustu tepla, které je pak nutné zbytečně znovu vytvářet. Rekuperační jednotka ale funguje na principu řízeného větrání, které je prováděno tak, abyste co nejvíce ušetřili. S její pomocí tak budete mít stále ve své domácnosti čerstvý vzduch, a navíc také stále teplo.

Rozlučte se s nadměrnou vlhkostí

Ať už doma vaříte, používáte pračku, koupete se nebo jinak pracujete s vodou, určité procento se vždy dostane do vzduchu. Pokud není větrání prováděno správně a pravidelně, vlhkost se usazuje a vzniká plíseň nebo hniloba. Při procesu řízeného větrání se nebudete muset o nic starat a ve vašem domě přesto nezůstane žádná přebytečná vlhkost.

Jak přesně rekuperační jednotka funguje?

Tato jednotka pracuje jak se vzduchem z interiéru, tak se vzduchem z exteriéru. Venkovní vzduch nasaje, ohřeje a vpustí do vašeho domova. Vydýchaný, znečištěný a vlhký vzduch z interiéru zase jednoduše vyvede ven. Tyto dva proudy nikdy nesmíchá. Tímto způsobem vzduch neustále cirkuluje, mění se a zůstává teplý tak, jak si sami zvolíte. Ve vaší domácnosti se tímto způsobem udržuje zdravé prostředí, které je nevhodné pro škodlivé bakterie a viry.

Pro koho je zařízení vhodné?

Jednotka ovšem může pracovat i opačným způsobem. Jakmile přijdou na řadu teplé letní dny, dokáže venkovní vzduch ochladit a přivést do vašeho domova, zatímco ten teplý odvádí ven.

Rekuperační jednotka je ideální pro všechny alergiky, pacienty, kteří trpí astmatem, ale i ty, kteří si prostě jen potrpí na čistotu a čerstvý vzduch.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky