Fotovoltaické systémy: využijte sluneční energii efektivně

22.7.2021

Existují materiály, které jsou schopny přirozeně vytvářet energii. Těmto materiálům říkáme polovodiče a energii vytváří prostě jen tak, že na ně svítí slunce. Energie, která takto vzniká, je sofistikovaným způsobem odváděna až do případné elektrické sítě, kde může posloužit k napájení celých domácností nebo třeba kanceláří. Tento zajímavý efekt uchvátil už vědce Alexandra Edmuna Becquerela v roce 1839 a stala se předmětem jeho profesionálního zájmu. Nicméně první fotovoltaické zařízení vzniklo až v roce 1954.

Obnovitelný zdroj energie

Slunce je energetický zdroj, který se jen tak nevyčerpá. Podle vědců dojde k vyhasnutí Slunce až za dlouhých pět miliard let a do té doby můžeme jeho energii využívat na výrobu například elektrické energie. Využíváním této energie Slunce nevyčerpáváme, prostě zužitkováváme to, co nám přirozeně nabízí. A domácnostmi a podniky využívání solární energie nekončí! Věděli jste, že i satelity ve vesmíru jsou vybaveny solárními panely a napájeny tak energií ze slunce?

Vysoké počáteční náklady

To, co spoustu lidí odradí na samém začátku, jsou pořizovací ceny fotovoltaických systémů. Bohužel, stále ještě jsou příliš vysoké, a to i přesto, co došlo k rozšíření výroby a k využití levnějších (ale efektivnějších) materiálů. Naštěstí si spousta světových států a organizací uvědomuje důležitost využívání obnovitelných zdrojů energie, stejně jako svou zodpovědnost vůči naší planetě. A tak poskytují i obyčejným domácnostem dotace, které jim mohou náklady ještě více snížit.

Finanční návratnost solárních systémů

Nutno také dodat, že díky fotovoltaickým systémům můžete ušetřit nemalé peníze za účty za elektrickou energii. Tím, že si část své elektrické energie vyrobíte sami, nemusíte ji odebírat od externího dodavatele. A o to nižší budou vaše náklady. Závisí to však také na velikosti vašich solárních panelů.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky