21.12.2020
Vytápět rodinný dům není zrovna levná záležitost. Každý už určitě přemýšlel o tom, jak by se dalo část nákladů ušetřit. Způsobů, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu je mnoho a týkají se i vytápění. Jedním z řešení a způsobů, jak vytápět rodinný dům úsporněji, je i řízené větrání s rekuperací. Jak řízené větrání funguje?
Princip rekuperace je poměrně jednoduchý, i když se to možná nemusí na první pohled zdát. Jde o zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu a následné předání tepla čerstvému chladnému vzduchu, který se tak již předehřátý přivádí do obytných prostor.
Systém se skládá ze dvou základních částí: rekuperační jednotky a vzduchotechnického potrubního rozvodu. Potrubím je k rekuperační jednotce přiváděn čerstvý vzduch z vnějšího prostředí a od rekuperační jednotky se zároveň odvádí vychlazený vzduch, který sloužil o ohřátí interiéru.
Potrubí je rozmístěné v obytném prostoru tak, aby byl zajištěn dostatečný rozvod čerstvého vzduchu a současně odtah vzduchu již využitého. V zimním období je chladný čerstvý venkovní vzduch přihříván teplo-směnnou plochou výměníku teplem získaným z odpadního vzduchu. Dochází tak k výrazné úspoře energie na vytápění objektu. V létě je tento efekt opačný a pomáhá objekt klimatizovat.
Efekt vytápění i chlazení lze zvýšit, pokud do systému zakomponujeme zemní výměník tepla. Jde o potrubí zakopané v zemi v nezámrzné hloubce. V tomto prostředí dochází v průběhu roku jen k minimálním teplotním rozdílům (od 5 do 15 °C). To v zimě přispívá k přihřívání čerstvého vzduchu před vstupem do rekuperační jednotky, zatímco v létě stejným způsobem napomáhá jeho chlazení.
Rekuperace je především úsporným způsobem, jak vytápět rodinný dům. Díky své nízké spotřebě energie prospívá životnímu prostředí, která tak není tolik znečišťována. K dalším podobným úsporným opatřením patří fotovoltaika nebo tepelné čerpadlo.