Jak vybrat správnou klimatizaci

30.4.2021

Trpíte ve svém domě či bytě nesnesitelným horkem a letní dny jsou pro vás noční můrou? Ideální teplotu vám nezajistí větrák, ale klimatizace, která umí vzduch ochladit tak, že se doma budete cítit po pár minutách opravdu příjemně. Při výběru ale musíte být opatrní, abyste později nákupu nelitovali. Zaměřte se především na několik těchto základních parametrů.

Spotřeba

Klimatizace je sice příjemným společníkem, ale při dlouhodobém provozu by se vám mohla opravdu prodražit. Raději proto investujte do nákladnější varianty, která je však z úspornější energetické třídy. Pokud však budete používat zařízení jen zřídka, například v prázdninovém domě, nemusíte vybírat nejúspornější variantu. Soustřeďte se vždy na označení A, maximálně B.

Kam klimatizaci zabudujete?

Instalace klimatizace není jen tak. V panelovém domě je dokonce třeba si vyjednat povolení od správce budovy, proto se ještě před koupí ujistěte, že instalace proběhne bez problémů a zákazů. Nezapomeňte, že klimatizace se skládá ze dvou jednotek. Vnitřní umístíte volně podle vašich preferencí, ale s venkovní jednotkou je to složitější.

V případě rodinného domu je řešení na vás, ale pokud bydlíte v paneláku nebo domě s několika rodinami, může být volba místa složitější, obzvlášť pokud nejste jediní v domě, kdo se pro klimatizaci rozhodne. Při výběru proto dbejte na rozměry a váhu obou jednotek, abyste při instalaci nebyli překvapení.

Výkon

Zde je výběr opravdu velmi individuální a záleží vždy na prostoru, který se budete snažit ochladit. Větší výkon vám zajistí, že se vzduch ochladí i dál než přímo v nejbližším okolí klimatizace. Počítejte ovšem s tím, že do rodinného domu o několika pokojích bude třeba více zařízení. Výkon se udává v kW, a proto tento údaj vždy pozorně zkontrolujte.

Modernější vybavení

Pokud se v obchodě vydáte směrem k nejnovějším typům klimatizací, zjistíte, že jsou tyto přístroje schopné nejen chladit, ale také topit. Díky tomu můžete klimatizaci využívat po celý rok. Vždy zvažte, zdali se vám to cenově vyplatí, a to podle spotřeby. Opět platí pravidlo, že jediná klimatizace celý dům neohřeje, takže byste takových zařízení museli mít více.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky