Jakou mají účinnost fotovoltaické panely?

28.2.2021

Solárních panelů na střechách rodinných domů masivně přibývá. Zatímco někdo touží po ekologickém způsobu života, jiný ví, že právě nyní mohou být díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám náklady spojené s pořízením fotovoltaiky výrazně nižší. Než se však člověk rozhodně k tomuto kroku, který není zrovna tím nejlevnějším, ptá se na jednu otázku, a sice jakou má fotovoltaika vlastně účinnost?

Účinnost solárních panelů je totiž údaj, který je velmi důležitý. Jeho úkolem je ukázat, kolik sluneční energie dokáže přeměnit panel na elektřinu.

Účinnost fotovoltaiky je stále vyšší

Podle posledních statistik účinnost fotovoltaických elektráren každým rokem roste. Z teorie však víme, že maximální účinnost, které můžou solární panely dosáhnout, je čtyřiatřicet procent. Z fyzikálních důvodů to výše nepůjde. Pokud se však bude účinnost panelů zvyšovat (a že do zmiňovaného procenta ještě kus cesty zbývá), bude to znamenat stále vyšší výkon tohoto úsporného společníka snižujícího energetickou náročnost rodinného domu.

V současné době se účinnost solárního panelu pohybuje kolem dvanácti až sedmnácti procent.

Fotovoltaické panel s účinností až pětadvacet procent

Jak již bylo zmíněno, účinnost fotovoltaických panelů neustále roste. Nejnovější výzkumy říkají, že se podařilo vyrobit panel s účinností až pětadvacet procent. V praxi by to tak znamenalo, že panel dokáže vyrobit elektřinu ze čtvrtiny dopadající sluneční energie, což jsou skvělé výsledky.

Jak ale také bylo řečeno, účinnost solárních panelů může stoupat jenom do konkrétní výše. Maximálně se může dotknout čtyřiatřiceti procent.

Sídlí fotovoltaika i na vašem domě?

Díky fotovoltaickým panelům lze ohřívat vodu v bojleru i jinak než za pomocí elektrické energie dodávanou velkými energetickými společnostmi. Jelikož cena dodavatelů neustále roste, stávají se fotovoltaické panely předmětem diskuze. A co vy, už využíváte sluneční záření ve váš prospěch?

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky