Podlaha pro podlahové vytápění. Víte, jakou vybrat?

8.6.2021

Aby váš systém podlahového vytápění fungoval velmi efektivně, je dobré se zaměřit na vhodné podlahové krytiny, které jsou s topným systémem kompatibilní. Které materiály je vhodné využít a co se naopak na podlahu dávat nedoporučuje?

Dlažba se rychle prohřeje

Všichni víme, že podlahové vytápění je dobré izolovat ze spodní strany. Aby k vám teplo rychleji připutovalo, je vhodné horní vrstvu volit tak, aby co nejvíce teplo vodila. Keramická podlaha neboli dlažba je skvělou volbou. Její největší výhodou je vysoká tepelná vodivost. Ideální stav by byl, kdybyste na podlahové topení zvolili dlažbu o tloušťce do 6 milimetrů. Tato podlaha se velmi rychle ohřeje a její životnost je velmi vysoká.

Vinyl může být velmi tenký

Kvalitní PVC, které se klade na podlahu přímo, bez nutnosti izolace. Vinyl se vyznačuje nízkým tepelným odporem, který se pohybuje okolo úrovně 0,2 m2K/W. Tato hodnota zajišťuje, že v kombinaci s vinylem bude podlahové topení velmi efektivní. Oceníte také fakt, že dobře zvolená podlaha z vinylu může mít tloušťku dokonce jen 2 milimetry, takže se velmi rychle a příjemně prohřeje.

Plovoucí nebo dřevěná podlaha je kvalitní

Snad nejpoužívanější typ podlahy vůbec je také možné použít na podlahové vytápění. Zde se koeficient tepelného odporu pohybuje okolo 0,04 m2K/W. Konkrétní číslo závisí na typu zvoleného dřeva pro podlahu. Plovoucí podlaha se navíc hodí nejen pro teplovodní, ale i pro elektrickou variantu podlahového vytápění.

Na podlahové vytápění se nejlépe hodí dlažba, vinyl nebo plovoucí podlaha. Samozřejmě je možné použít i další materiály – vždy je dobré se poradit s výrobcem a zjistit, jaký je u dané podlahové krytiny koeficient tepelného odporu. Používání koberců přes podlahové vytápění není z logických důvodů příliš doporučováno. Snižuje totiž efektivitu podlahového topení.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky