Podlahové topení elektrické nebo teplovodní?

20.7.2021

V moderních domácnostech se čím dál častěji začíná využívat podlahové topení. Je skvělé, když máte malé děti, které tráví většinu času hrou na zemi. Nemusíte se bát, že by nastydly. Navíc, pokud trpíte často pocitem zimy od nohou, tak podlahové topení jistě také oceníte. Podlahová topení mohou být nainstalována jako hlavní a jediný zdroje vytápění, nebo pouze jako přídavný zdroj. Pokud teprve plánujete stavbu domu, můžete se rozhodnout, jaké topení zvolíte. Jestli elektrické, nebo teplovodní.

Elektrické podlahové topení

Výhodou je nižší pořizovací cena a také to, že jej můžete instalovat do již existujících staveb. Není totiž nutné napojovat je na systém ústředního topení. Nevýhodou mohou být vyšší provozní náklady. Elektrické podlahové topení se skládá z topných rohoží a regulátorů teploty. Vhodné jsou do menších pokojů, nebo jako přídavný zdroj do pokojů větších. Nehodí se ale do špatně izolovaných budov, kde by byl únik tepla velký – a s tím se pojí vysoké náklady na provoz.

Teplovodní podlahové topení

Teplovodní podlahové topení funguje tak, že jím protéká teplá voda, ohřátá na 40 až 50 °C, která tak zahřívá celý prostor. To je princip, který známe také z ústředního topení. A to je jednou z nevýhod teplovodního topení: na jeho instalaci je zapotřebí myslet už při stavbě domu, protože je potřeba je zabudovat do podlahy a napojit na ústřední topení. Tento typ podlahového topení můžete využít také u větších rekonstrukcí. Výhodou je také možnost napojení na solární panely nebo tepelná čerpadla, která umožňují úspory na měsíčních platbách za vytápění.

Jaké jsou ceny podlahového topení?

Náklady na podlahové vytápění se počítají na metry čtvereční. Elektrické podlahové topení je obvykle až dvakrát levnější než do teplovodní. Konečná cena ale závisí na na topném výkonu, specifičnosti místnosti a typu elektroinstalace.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky