Využití tepla z odpadních vod. Jak systém funguje?

7.5.2021

Při mytí nádobí, praní prádla, sprchování a mnoha dalších činnostech v domácnosti používáme teplou vodu, která se hned dostává do kanalizace. Ztráty jsou v takovém případě obrovské. Existuje však možnost, jak teplou vodu využít znovu v kanalizaci. Díky této metodě v domácnosti můžete odpadní vodu využít k vytápění, chlazení nebo opětovnému ohřívání vody.

Recyklace v domácnosti

Využití některých materiálů opakovaně je v dnešním světě již běžným procesem. Plasty, sklo, papír a mnoho dalších získává novou podobu při opětovném zpracování. Stejnou schopnost má také voda, jen je nutné dům vybavit speciálními systémy, aby mohla být odpadní voda znovu využita. Než definitivně opustí váš domov, vytěžíte z teplé vody maximum a ušetříte tak na energiích.

Využijte dotačního systému pro modernizaci vaší domácnosti

Na každé jednotlivé zařízení v domácnosti, maximálně v počtu tří kusů, nabízí dotační program Nová zelená úsporám od Ministerstva životního prostředí příspěvek ve výši 5 000 Kč. Centrální systémy pro vaši domácnost jsou však dotovány až 35 000 Kč. Důležité je ovšem zmínit, že jedním ze základních požadavků je účinnost zpětného získání tepla alespoň v hodnotě 30 %.

Systém rekuperace

Aby teplá odpadní voda pomohla ohřívat novou vodu, není třeba využívat elektrické energie. Tím se tento proces stává velmi úsporným, a navíc vysoce ekologickým. Tato drobná rekuperační zařízení totiž obsahují výměník tepla. Zařízení je umístěno buď samostatně u jednotlivých odtoků, například u odtoku ze sprchy nebo na svislém odpadním potrubí.
Výměník slouží k tomu, aby teplo z odpadní vody bylo použito k ohřevu nově příchozí studené vody. Teprve poté se nově ohřátá voda dostává k jednotlivým zařízením, jako je myčka, pračka nebo přímo do sprchy. Teplá voda, která v domácnosti tvoří kolem 35 % celkových nákladů na energie, vás tak vyjde mnohem levněji.

Zpět na stránku blog

Napiště nám

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním a uchováváním vámi poskytnutých osobních údajů společnosti Orfina consulting, a.s. Údaje nebudou zpřístupněny ani poskytnuty jiným subjektům. Máte právo přístupu ke svým osobním údajům, právo na jejich opravu, doplnění, blokování nebo likvidaci, jakož i další práva stanovená nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů.

na začátek stránky